Pelkinė vingiorykštė

lot. Filipendula ulmaria, angl. Meadowsweet

Lietuvoje pelkinė vingiorykštė gausiai paplitusi drėgnose pievose, pelkėse, upių ir ežerų pakrantėse, drėgnuose miškuose, pagrioviuose. Mėgsta drėgnus ir gausiai maisto medžiagomis prisotintus dirvožemius.

Vingiorykštės stiebas stačias, šakotas, turintis violetinį ar tamsiai rausvą atspalvį, lapuotas, 0,7-1,4 m. aukščio. Lapai plunksniški žalios spalvos. Žiedai susitelkę šluotelės pavidalo žiedyne, smulkūs, kvepiantys. Žydi birželio – liepos mėnesiais.

Vingiorykštės žolės ir žiedų arbata yra kvapni, malonaus salsterėjusio medaus skonio ir malonios gelsvos spalvos Vingiorykštė labai tinka mišiniuose su kitomis žolelėmis kai labiau atsiskleidžia ir jos poveikis. Kiekvienu atveju arbata su vingiorykšte padeda stiprinti sveikatą, gydo kai kuriuos negalavimus.

Kaip teigia liaudies medicina pelkinės vingiorykštės žiedynų ir lapų arbata ar antpilas gali padėti sureguliuoti kraujo spaudimą ir cholesterolio lygį gerai veikia kraujotakos sistemą, neleidžia tirštėti kraujui ir susidaryti trombams, efektyvūs sergant diabetu.

Vingiorykštė, ypač mišiniuose su kitomis žolelėmis labai tinka peršalus.

Pelkinė vingiorykštė gali būti naudojama kaip natūralus aspirinas (dėl salicilatų), virškinimo sistemos ir odos ligoms gydyti (dėl rauginių medžiagų ir flavonoidų.

Salicilatai veikia priešuždegimiškai ir turi panašų poveikį į aspiriną, todėl vingiorykštė mažina temperatūrą, malšina sąnarių skausmą sergant reumatu ar artritu, tačiau nepasižymi šalutiniu poveikiu, būdingu aspirinui, t.y. nesukelia skrandžio opos ir kraujavimo iš virškinamojo trakto.

Pelkinė vingiorykštė vartojama skrandžio sutrikimams gydyti. Ji viena iš geriausiai virškinimo sistemą veikiančių augalų. Vingiorykštė apsaugo virškinamojo trakto gleivinę, mažina padidėjusį rūgštingumą, malšina pykinimą.

Vaikų ligų praktikoje vartojama viduriavimui gydyti.

Vingiorykštė skatina kraujo krešėjimą.

Pelkinė vingiorykštė dažniausiai vartojama antpilo ar arbatos pavidalu: 1-2 arbatiniai šaukšteliai džiovintos žolės ar žiedų užpilami stikline verdančio vandens ir paliekama 10-15 min., kad pritrauktų. Rekomenduojama gerti 3 kartus per dieną arba dažniau, jeigu reikia.

Naudojant vingiorykštę šalutinis poveikis nenustatytas, nereikėtų jos naudoti esant alergiškam aspirino preparatams.

Aš renku vingiorykštės žiedus
Pelkinė vingiorykštė

Jūsų krepšelis tuščias.
Artimiausiu metu prekiausime:
Visada galite įsigyti mūsų produktų čia.
Užsakykite juos internetinėje parduotuvėje šiame tinklapyje.
Svarbu
Apie mus